Hakkımızda

Fikri Haklar ve Ar-Ge Eğitimlerini yürüten Mezon Patent & Ar-Ge ayrıca fikri haklar ve mühendislik problemlerini çözmeyi amaçlatan TRIZ eğitimlerini vermektedir.

Eğitimi kendisine amaç edinmiş olan Mezon Patent & Ar-Ge, PEM (Patent ve Marka Vekilleri Derneği) adına da patent vekillerine ve adaylarına patent eğitimleri vermektedir. Hali hazırda PEM tarafından satılmakta olan "2011 Vekillik Sınavı Hazırlık Sınavı" kitabına eğitim dokümanları ile destek olmuştur.

Ülkemizde patent ve marka vekilliği mesleği, bu işe çıraklıktan başlayan herkesin usta mertebesine erişmeden "patent ofisi" açması ile sağlıksız olarak büyümektedir. Bir marka başvurusunun hatalı yapıldığı en erken 6-9 ay içerisinde anlaşılabilirken, patent başvurusunun olumsuz sonuçlanması 1,5 yıl sonra olmaktadır. İlk adımların doğru atılması, bu adımların tekrar atılmasının mümkün olmaması nedeni ile önemlidir.

Bir patent başvurusu hatalı yapıldığında (eğer yayınlanmış ise) sonradan yapılacak doğru olan bir başvurunun dahi belge alamamasına neden olur. Yayınlanmamış bir patent başvurusunun geri çekilmesi ve doğru şekilde yapılması ise arada geçen zamanın kaybedilmesi ve rakiplerin araya girmesi ihtimalini doğurmaktadır.

Yukarıda belirtilen kötü senaryoların yaşanmaması ve vekil/müvekkilin daha doğru adımlar atması için iki taraflı eğitimer Mezon Patent & Ar-Ge tarafından düzenlenmektedir.